Faktory nerovnováhy a problémy

Přirozeně vyrovnanou ochrannou flóru vaginální oblasti může narušit mnoho faktorů, a pokud je narušení příliš silné, nemůže se tato flóra již dále přizpůsobovat a může vzniknout vaginální infekce. Přirozenou rovnováhu mohou nepříznivě ovlivnit tyto faktory:

Hormonální výkyvy během

Každodenní aktivity

Pokud dojde k narušení kyselého prostředí intimních partií, je pro škodlivé bakterie mnohem snazší se množit. To může způsobit nerovnováhu poševní flóry a vaginální diskomfort. Zažíváte-li svědění, nadměrný výtok nebo bolest při močení, můžete mít vaginální infekci.

Vaginální infekce

Vaginální infekce je zánět pochvy charakterizovaný otékáním, zarudnutím, teplem, bolestivostí a abnormálním vaginálním výtokem. Může být způsoben přemnožením bakterií nebo plísní.
Existuje mnoho druhů vaginálních infekcí a každá z nich má různé příznaky.
Mezi nejběžnější infekce patří:

Bakteriální vaginóza (BV)

Bakteriální vaginóza (BV) je stav vyvolaný nerovnováhou v poměru různých bakterií obsažených ve vaginální flóře a přemnožením škodlivých bakterií ve spojení se zvýšeným pH. BV je nejběžnější příčinou vaginálního výtoku a týká se až 1 ze 3 žen, včetně až 20 % těhotných.1

Mezi symptomy BV patří vodnatý našedlý výtok, který je někdy provázen nepříjemným (rybím) zápachem. Nejsilnější bývá po skončení menstruace nebo po sexu. BV obvykle nezpůsobuje podráždění ani svědění. Nezapomínejte, že BV není vždy provázena určitými příznaky a spousta žen ji může mít, aniž by si to uvědomovala.

Kvasinková infekce (Candida)

Kvasinky jsou houby, které jsou v pochvě přirozeně přítomné, za normálních okolností jen v malém množství. Kvasinková infekce znamená, že se ve vagině vytvoří abnormální počet kvasinkových buněk. Přestože je tento druh infekce běžný a snadno se léčí, může být velice nepříjemný.

Mezi příznaky kvasinkové infekce patří hustý, bílý a neforemný výtok, který je ale na rozdíl od BV bez zápachu. Většina žen pociťuje svědění, bolestivost a pálení při močení nebo při sexu.

Je dobré vědět, že určité množství vaginálního výtoku je zcela normální. Poševní stěny a děložní hrdlo obsahují žlázy, které produkují malé množství tekutiny, jež pomáhá udržovat vaginu v čistotě. Tato tekutina bývá čirá nebo mléčně bílá a je bez nepříjemného zápachu. Běžný vaginální výtok je hustší v určitém období menstruačního cyklu (zejména v době ovulace), během kojení nebo při sexuálním vzrušení.

Pokud se ale charakter výtoku změní, pokud nepříjemně zapáchá nebo pokud máte krvácení z pochvy nebo cítíte bolest, měla byste si promluvit se svým lékařem nebo gynekologem.
Přípravky Lactacyd respektují přirozenou aciditu v pochvě, protože jsou obohaceny o přírodní kyselinu mléčnou a mají vyvážené kyselé pH.