Tipy pro optimální intimní zdraví
Řádná osobní hygiena intimních partií je důležitá, abyste se cítily pohodlně a vyhnuly se vaginálním chorobám. Níže najdete několik tipů pro každodenní osobní hygienu, které vám pomohou udržet si optimální zdravotní stav.
Používejte vhodné produkty
Vzhledem k citlivosti vašich intimních partií je důležité volit produkty obsahující složky navržené v souladu s potřebami ženského těla. Vždy používejte produkty vyvinuté speciálně pro intimní hygienu, například mycí emulze Lactacyd®. Protože pH vaší intimní zóny je kyselejší než pH pokožky jiných částí těla, může běžné mýdlo, sprchový gel či šampon její kyselé prostředí narušit.
Používejte ruce.
Pokud při umývání používáte žínku nebo houbu, dbejte opatrnosti. Vzhledem k houbovité textuře mohou být žínky a houby sídlištěm bakterií a plísní. Pokud je používáte, často je měňte a perte na vysokou teplotu. Vhodnější je umývat intimní partie jemným namydlením pomocí rukou.
Myjte se s rozumem.
Vaše tělo se neustále udržuje v rovnováze a může reagovat i na ty nejmenší změny. Přílišné používání mýdlových produktů – včetně koupelové pěny – může vést k infekcím, suchosti intimních partií a potížím. Nedoporučujeme ani používání vaginální sprchy nebo jiných způsobů mytí vnitřních částí. Umytí vnějších částí intimních partií je zcela postačující, protože ty vnitřní se o sebe postarají samy.
Při menstruaci pravidelně vyměňujte vložky a tampony.
Krev má zásadité pH, což může ovlivnit kyselost vaginálního prostředí. To znamená, že během menstruace je rovnováha vašich intimních partií zranitelnější. Tampony a vložky měňte pravidelně a vybírejte si produkty s co nejmenší mírou absorpce, stále dostatečné pro zachycení toku krve. Příliš savé produkty mohou způsobovat dráždění a vysychání.
Pro více informací si přečtěte také článek o intimní hygieně během menstruace.
Dopřejte tělu prostor k dýchání.
Nošení těsného oblečení nebo neprodyšných tkanin – např. polyesteru – způsobuje vznik vlhkého prostředí, které vede k tření a podráždění okolí vulvy. Chcete-li se těmto obtížím vyhnout, noste volné prodyšné oblečení vyrobené z přírodních materiálů, např. bavlny. Oděrky a podráždění mohou způsobovat také krajkové lemy, gumy či tangové kalhotky.
Pravidelně navštěvujte gynekologa.
Od dosažení věku 18 let je třeba pravidelně absolvovat gynekologické prohlídky, které mohou odhalit infekce, abnormality či rakovinu děložního čípku. Tyto prohlídky jsou velmi rychlé a prakticky bezbolestné.
Po sexu použijte koupelnu.
Močení před sexem a po něm pomáhá zabraňovat infekcím močových cest. Ty mohou být následkem zanesení zárodků z vaginy do močové trubice během pohlavního styku. Před sexem i po něm si také umyjte ruce, aby nedocházelo k šíření bakterií.
Doporučené produkty